A családi adókedvezmény esetében a fenti kitétel alól 3 tevékenység képez kivételt 2014/2015-ben:
- a kereskedelmi szálláshely szolgáltatásra irányuló tevékenység
- a tételes átalányadózást választó fizető vendéglátó tevékenység
- a termőföld bérbeadásból származó bevételből keletkező jövedelem (amennyiben ez utóbbi nem adómentes).
Ezek a tevékenységek továbbra is külön adózó jövedelemnek minősülnek.
A családi adókedvezmény munka nélkül is érvényesíthető tehát, mivel a jogszabály megengedő hatályú (nem tiltja) az ingatlan bérbeadásából származó jövedelem esetében a családi adókedvezmény igénybevételére.
A családi adókedvezmény 2012-ben, ha a magánszemély az ingatlan bérbeadásból származó jövedelmét nem kifizetőtől szerzi, vagy amennyiben a magánszemély számlaadásra kötelezett adószámos magánszemély, és a kifizetőtől nem kérelmezi az adóelőleg megállapítását, akkor az ingatlan bérbeadásából származó jövedelem esetén a magánszemélynek nincs lehetősége arra, hogy családi kedvezmény érvényesítésére vonatkozó nyilatkozatot adjon. Ezért a kedvezményt az ingatlan bérbeadásából származó jövedelméből negyedévenként saját maga érvényesíti, illetve vallja be a tárgyévre vonatkozó adóbevallásában.
Nincsenek kizárva a családi kedvezmény érvényesítéséből azok az ingatlan-bérbeadási tevékenységet folytató magánszemélyek sem, akik ezen tevékenységből származó jövedelmüket munkáltatónak nem minősülő kifizetőtől szerzik, valamint azok a nem egyéni vállalkozóként, nem mezőgazdasági őstermelőként számlaadásra kötelezett magánszemélyek, akik nyilatkozatot adnak arról, hogy kérik az adóelőleg levonását a kifizetőtől. Ezekben az esetekben ugyanis a jövedelmet juttató szervezet kifizetői minőségében kötelezett az adóelőleg megállapítására, illetve levonására.
A családi adókedvezmény munka nélkül igénybe vehető körébe tartoznak azok, akik
- ingatlan bérbeadási tevékenységet folytató magánszemélyek,
- akik e tevékenységből származó jövedelmüket munkáltatónak nem minősülő kifizetőtől szerzik,
- azok, akik nem egyéni vállalkozóként, nem mezőgazdasági őstermelőként számlaadásra kötelezett magánszemélyek,
- végezetül azok, akik nyilatkozatot adnak arról, hogy kérik az adóelőleg levonását a kifizetőtől.
A családi adó kedvezmény rendszerében a kifizető, a NAV-hoz bejelentett - az általános szabályoktól eltérő - módszer szerint is megállapíthatja az adóelőleget, amennyiben ezzel a tárgyévi adó megállapításánál jelentkező adókülönbözetet mérsékli. Vagyis, a kifizető figyelembe veheti a családi kedvezmény érvényesítését kérő, jogszerűen megtett nyilatkozatokat, ha olyan előzetesen bejelentett adóelőleg levonási módszert alkalmaz, amely a nem munkáltatóként havi rendszerességgel teljesített kifizetéseknél is biztosítja a családi adókedvezmény érvényesítésének lehetőségét. Ez utóbbihoz szükséges a kifizető együttműködési készsége is, mivel erre vonatkozó jogszabályi kötelezettség nincs lefektetve a személyi jövedelemadó hatályos törvényében.